Ideální manžel

29. září 2014 v 11:59 |  Kultura
Minulý týden jsem byla v divadle na Ideálním manželovi. Což je komedie od Oskara Wilda. Hrozně se mi to líbilo. Měla jsem radost, když jsem viděla mojí oblíbenou herečku Maciuchovou. Byla skvělá. Ale i výkony ostatních herců byly výborný! (A Jiří Dvořák je velmi charismatickýý muž! :D.)

Info:
Jde o konverzační komedii se satirickými prvky. Dílo charakterizují mistrné napsané dialogy, plné ironie, sarkasmu, paradoxů a aforismů.
Hlavní postavou je Lord Chiltern - svědomitý, zásadový a čestný politik. I jeho minulost se zdá být naprosto bezchybná, má milující ženu Gertrudu a dceru Mabel. Přítel lorda Chilterna, lord Gorig, se Mabel dvoří.
Na jednom z večírků se objeví i záhadná Gertrudina bývalá spolužačka, lady Cheveleyová, jež byla delší dobu ve Vídni. Lady Cheveleyová zná Chilternovo tajemství, a sice ne zcela legální transakci, díky níž přišel k veškerému majetku. Čímž ho vydírá: bude mlčet, pokud podpoří nevýhodný projekt Argentinského průplavu ve sněmovně. Lady Cheveleyová do projektu totiž vložila mnoho peněz. Lord Chiltern odmítá podpořit podvod, ale nechce ani zničit svou kariéru. Svěří se jen svému příteli, svobodnému mládenci Gorigovi, jež si promluví s Gertrudou. Nastíní jí situaci, kterou jí později potvrdí i Lady Cheveleyová. Gertrada je zklamaná, domluví si schůzku s Gorigem, ale nepřijde. Toho využije lady Cheveleyová, která přijde na Gorigovu schůzku místo Gertrudy, a je sluhou považovaná právě za Gertrudu. Gorig k sobě pozval Roberta Chilterna a promluví si s ním před Lady Cheveleyovou, ale domnívá se, že se ve vedlejší místnosti skrývá Gertruda. Gorig tak chtěl vyřešit rodinou krizi. Lord Chiltern však lady Cheveleyovou objeví a je velmi znepokojen, příteli již nevěří.
Gorig ale navíc nalezl brož Lady Cheveleyové, kterou kdysi ukradla jeho sestře. Vsadí se tedy spolu, pokud lord Chiltern projekt podpoří, tak se zapřisáhlý svobodný mládenec bude muset oženit se svou bývalou milenkou Lady Cheveleyovou, pokud jej nepodpoří, tak se Lady Cheveleyová stáhne do ústraní a důkazy o Chilternově podvodu zničí.
Robert Chiltern nakonec projekt skutečně nepodpoří, čímž si udobří Gertrudu, vysvětlí se i Goringovo nedorozumění, jímž chtěl pomoci, ale omylem si jím Roberta znepřátelil. Z Goringa a Chilterna se opět stávají přátelé. Gorig navíc ztrácí svou nevázanost a z lásky se ožení s Mabel Chilternovou. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ta "neviditelná" :) Ta "neviditelná" :) | Web | 29. září 2014 v 19:22 | Reagovat

všichni herci jsou výborní ! :) mám je všechny ráda a podle tvého úsudku, by se mi to hodně moc líbilo ! v divadle jsem byla naposledy před rokem a to na "Sluha dvou pánu" s Miroslavem Donutilem, no to bylo prostě báječný ! smála jsem se tolik, až mě bolelo břicho :) ale tohle zní taky opravdu dobře, kdybych měla tu možnost na to jet, rozhodně pojedu ! :)

2 Luci Luci | E-mail | Web | 29. září 2014 v 20:40 | Reagovat

vypadá to dobře :O hned bych šla taky :3  já jedu za měsíc do Prahy do divadla a už se opravdu moc těším ♥

3 Love Lee Love Lee | Web | 29. září 2014 v 23:28 | Reagovat

Dvořáka mám taky hodně ráda:-) a o Oscaru Wildovi jsme se nedaávno učili :D jen ne o této hře :)

4 Lů | Web | 1. října 2014 v 20:21 | Reagovat

V divadle jsem nebyla, ani nepamatuju. Naposledy někdy na střední se školou. A to mě to většinou bavilo. :)
Komedie mám ráda, navíc i ironii a sarkazmus... i obsazení je skvělý, takže věřím, že by se to líbilo i mně. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama